Drony zamiast kurierów? Jeszcze nie tak szybko

Jeszcze nie tak dawno Jeff Bezos, szef największego sklepu internetowego Amazon, zapowiadał, że jego zamówienia niedługo będą dostarczały drony. O przełomie wieszczyła też firma Zookal, która od wiosny 2014 roku miała na terenie Sydney dostarczać książki. Na razie jednak nic nie zapowiada rewolucyjnych zmian.

Chociaż drony wykorzystywane są teraz coraz częściej, na przykład do fotografii z powietrza czy celów wojskowych, to w branży logistycznej i kurierskiej nie planowane są badania i kompleksowe wdrożenia tego rodzaju urządzeń do powszechnego użytku. Eksperci niemniej wskazują, że to przyszłościowe rozwiązanie, nad którym prowadzone są stale prace i prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku lat poczynione zostaną pierwsze kroki we wdrożeniu małych bezzałogowych pojazdów w transporcie. Drugim problemem jest brak precyzyjnych przepisów określających użycie dron, w tym związanych z kwestiami bezpieczeństwa, pozwoleń na loty.

Dlatego na razie firmy kurierskie stawiają na optymalizację swojej działalności, przykładowo UPS w Stanach Zjednoczonych wdrożył system ORION (On-Road Integrated Optimization and Navigation), który na podstawie zebranych informacji z GPS i przesyłek tworzy spersonalizowaną trasę dla kuriera, aby mógł on zmniejszyć maksymalnie liczbę przejechanych kilometrów. DHL z kolei planuje wdrożenie nowych pojazdów hybrydowych, co ma obniżyć koszty i zmniejszyć emisję CO2.

kokoma

kurier2.pl to pierwszy w Polsce portal poświęcony tematyce brokerów kurierskich. Wszystko co powinieneś wiedzieć o przesyłkach kurierskich: porady, aktualności, punkty kurierskie, firmy kurierskie, wywiady i ciekawostki w jednym miejscu.