Elastyczne łańcuchy dostaw najważniejszym trendem w logistyce

Lepsza widoczność i rosnąca elastyczność łańcucha dostaw pozostają ważnymi trendami w branży farmaceutyczno-medycznej. Są one niezbędne dla zagwarantowania bezpieczeństwa i integralności produktu. Pozwalają one także na stworzenie bardziej wydajnych łańcuchów dostaw opartych na popycie i umożliwiają branży spełnienie nowych standardów regulacyjnych, a także wymagań w zakresie dystrybucji produktów innowacyjnych. Jednocześnie wskazują one na rosnące znaczenie zarządzania procesem logistycznym oraz outsourcingu w tej bardzo wrażliwej branży.

Trendy te, po raz pierwszy zidentyfikowane w zeszłorocznym badaniu DHL „Podstawowe trendy logistyczne w sektorze farmaceutycznym 2020+”, zostały ponownie potwierdzone przez uczestników konferencji DHL „Globalna Branża Farmaceutyczno Medyczna 2014”, która odbyła się tego lata w Szanghaju. Udział w niej wzięło ponad 170 przedstawicieli największych na świecie firm farmaceutycznych i producentów sprzętu medycznego.

Oprócz przeprowadzania własnych badań i ankiet, DHL aktywnie prowadzi intensywny dialog z klientami z sektora medycznego. Wynikająca z tego pogłębiona znajomość branży pozwala dostawcy usług logistycznych na opracowanie niezawodnych i elastycznych rozwiązań oraz na pełnienie funkcji globalnego zaangażowanego partnera branży farmaceutyczno-medycznej. „Poprzez opracowywanie zindywidualizowanych i innowacyjnych usług logistycznych, pozwalamy naszym klientom już dziś dostosować się do złożonych przyszłych wyzwań rynku” mówi Angelos Orfanos, Prezes Life Sciences and Healthcare, DHL Customer Solutions & Innovation.

W ostatniej ankiecie klientów, trzy czwarte firm z sektora farmaceutyczno-medycznego potwierdziło znaczenie lepszej widoczności łańcuchów dostaw zaprojektowanych w bardziej elastyczny sposób.
Jednocześnie z punktu widzenia klienta ważne stały się trzy dodatkowe podstawowe tezy badania DHL przeprowadzonego w 2013 r.: (1) 58 % ankietowanych uważa, że bardzo istotnym trendem jest większe zróżnicowanie łańcuchów dostaw według kategorii produktów (2013: 48%); (2) geograficzne rozszerzenie własnych możliwości logistycznych na miasta poziomu 2 i poziomu 3 oraz obszary wiejskie zostało uznane za szczególnie ważne przez 31% rozmówców (2013: 24%), (3) jedna piąta badanych uważa, że dość ważne jest rozwijanie e-sklepów pod własną marką oraz kanałów dystrybucyjnych dla klienta końcowego (2013: 13%). Wyniki badania obejmowały także ranking kwestii uznawanych przez sektor za priorytetowe. Czterema zagadnieniami na samym szczycie listy były łańcuch dostaw z temperaturą kontrolowaną/chłodniami, dostęp i rozwój na rynkach wschodzących oraz zgodność z wymaganiami ustawowymi.

Dzięki dedykowanej jednostce sektora farmaceutyczno-medycznego, DHL ma znakomitą sytuację, by spełniać coraz trudniejsze wymagania swoich klientów dzięki innowacyjnym produktom i usługom. Do chwili obecnej pomyślnie wdrożone projekty obejmują, między innymi, DHL Thermonet, który oferuje bezproblemowy podgląd temperatury wzdłuż całego łańcucha dostaw, DHL Medical Express do pilnego przewozu produktów medycznych lub biologicznych, oraz DHL Recall Solution pozwalający skutecznie zarządzać wrażliwymi kampaniami wycofania produktów z rynku.

otwórz serwis kurierski
kokoma

kurier2.pl to pierwszy w Polsce portal poświęcony tematyce brokerów kurierskich. Wszystko co powinieneś wiedzieć o przesyłkach kurierskich: porady, aktualności, punkty kurierskie, firmy kurierskie, wywiady i ciekawostki w jednym miejscu.