Fundacja DHL kolejny rok wspiera pracowników w realizacji ich własnych inicjatyw wolontariackich

5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Ustanowiony został w 1986 roku z inicjatywy ONZ jako wyraz uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie. Szacuje się, że obecnie ok. 10% Polaków deklaruje, że jest lub bywa wolontariuszami. Będąc wolontariuszem można działać zarówno indywidualnie, jak i zespołowo uczestnicząc w zbiorowej aktywności, np. w wolontariacie pracowniczym. Przykładem jest Fundacja DHL „Dostrzegamy Innych Ludzi”, powołana z inicjatywy samych pracowników, która drugi rok z rzędu wspiera rozwój programu wolontariatu pracowniczego.

Do tej pory pod patronatem Fundacji DHL zrealizowanych zostało wiele ogólnokrajowych akcji charytatywnych i działań prospołecznych, zainicjowanych tak naprawdę przez samych pracowników i kurierów. „Nasza Fundacja to ludzie, którzy uparcie dążą do poprawy sytuacji, którą widzą wokół siebie.” – mówi Malwina Głowacka, członek zarządu Fundacji DHL.

Przyłącz się do akcji!
Wśród tegorocznych inicjatyw wolontariackich znalazły się projekty jednorazowe, takie jak zbiórka maskotek dla osieroconych dzieci pod hasłem „Podaruj Uśmiech Maluchom”, wsparcie materialne dla schroniska dla zwierząt bezdomnych, czy też w formie stałej pomocy, jak m.in. wsparcie finansowe dla kuriera sprawującego opiekę nad chorym dzieckiem oraz dofinansowanie dojazdu do szkoły jednego z podopiecznych Fundacji DHL. Z dużym odzewem ze strony pracowników i kurierów spotkała się ogólnokrajowa licytacja przedmiotów i fantów na rzecz dwóch łódzkich kurierów, którzy ulegli wypadkom w drodze do pracy – zgromadzone podczas akcji środki zostały przekazane na ich rehabilitację.

Stałym elementem aktywności pracowników są zbiórki plastikowych korków i nakrętek we wszystkich lokalizacjach DHL w Polsce. Do tej pory dzięki zebranym 5 t nakrętek udało się pozyskać około 7 tysięcy złotych na pomoc najbardziej potrzebującym.
Dwa razy do roku za zgodą zarządu firmy, przeprowadzane są akcje zbiórki krwi, w których biorą udział kurierzy i pracownicy DHL (w 2013 r zebrano ponad 40 l krwi). W listopadzie kilka osób z warszawskiego oddziału telesprzedaży zainicjowało tygodniową ogólnopolską akcję, której celem było pozyskanie środków na rzecz podopiecznych warszawskiego domu dziecka. Dzięki pomysłowości i determinacji pracowników udało się zebrać kwotę ponad 2 tyś. zł, przeznaczoną na wyjazd zimowy dla wychowanków tejże placówki.

To nie koniec. Już teraz trwają przygotowania do kolejnej wielkiej aukcji świątecznej – w której pracownicy i kurierzy z całej Polski wystawiają na sprzedaż różne przedmioty wykonane własnoręcznie. Pozyskane z licytacji środki przekazane zostaną Fundacji, która rozdzieli je pomiędzy najbardziej potrzebujących.

„Wspieranie innych, a w szczególności instytucji zajmujących się pomocą dzieciom to możliwość dania innym kawałka siebie, swojego czasu (który jest dla większości z nas niezwykle cenny), a wolontariat pracowniczy to oczywiście wspaniała integracja oraz możliwość zobaczenia w krótkim czasie efektów swojej pracy – uśmiechu na buziach dzieci.” – powiedziała Malwina Głowacka.

Dlaczego pomagamy innym?
Zdaniem wolontariuszy firmy DHL, ludźmi kierują bodźce wewnętrzne – osobiste odczucia, potrzeby psychiczne lub pobudki motywacyjne; coraz bardziej i częściej uważają, że pomaganie jest ważne i potrzebne. „Mamy poczucie pomagania i chcemy zarażać pomocą innych, bez względu na to, kim jesteśmy na co dzień i co sobą reprezentujemy. Udział w akcji każdej osoby jest tak samo ważny.” – mówi Mirosław Olkowicz, prezes Fundacji DHL.
„Dla mnie pomaganie było zawsze niezwykle ważne, natomiast pierwszą dużą akcją pomocy był remont pokoików dziecięcych dla chorych podopiecznych domu dziecka „Dom w Łodzi”. Była to pierwsza duża akcja realizowana przez Stowarzyszenie „Z sercem po Łódzku”. Od tego momentu organizacja i planowanie akcji charytatywnych, wolontariatu pracowniczego, zachęcanie innych do pomagania, poświęcania swojego czasu i energii na rzecz innych, stało się dla mnie pasją, którą staram się zarażać wszystkich wokół.” – powiedziała Malwina Głowacka, kierownik ds. obsługi klienta DHL Express w Łodzi, obecnie łącząca opiekę nad czteromiesięcznym synkiem Mateuszem z funkcją członka zarządu Fundacji DHL.

„Podsumowując 2014 rok udało nam się pozyskać więcej środków finansowych na pomoc najbardziej potrzebującym niż w latach poprzednich, dzięki temu mamy na koncie więcej zrealizowanych projektów – a z tego płynie jeden wniosek, że wzrasta świadomość pracowników i kurierów wolontariatem pracowniczym.” – dodaje Mirosław Olkowicz, prezes Fundacji DHL, na co dzień kierownik operacyjny regionu (INT) w DHL Express (Poland), a od 15 lat pasjonat pomagania innym. W uznaniu za działalność wolontariacką na rynku łódzkim w tym roku Fundacja DHL została nagrodzona „Złotą wędką”, przyznaną w konkursie pod hasłem „Łódzko odpowiedzialni” pod patronatem Prezydenta Miasta Łodzi oraz Urzędu Marszałkowskiego. I jako jedyna została postawiona przez kapitułę konkursu za przykład fundacji tworzonej oddolnie – czyli wynikającej z potrzeb pracowników.

Jak działalność wolontariacką oceniają pozostali pracownicy? „Pomaganie innym to przyjemność, odruch serca. Moi koledzy zgłaszając przypadek osoby potrzebującej zawsze mają już konkretny pomysł na pomoc dla niej. To niesamowite, że potrafią sami doskonale się zorganizować, a proszą jedynie o poinformowanie możliwie wszystkich pracowników i kurierów o przeprowadzanej akcji. Nauczyłam się od nich, że nie ma rzeczy niemożliwych. Bardzo często każda akcja wymaga od nas pracy po godzinach, odpowiedniego przygotowania operacyjnego i logistycznego, zaangażowania każdej dodatkowej pary rąk. Naszą siłą jest współpraca. Wspólnie trzymamy kciuki za powodzenie każdej akcji, dopingujemy nawzajem do działania, mobilizujemy siły, no i wzruszamy, gdy otrzymamy wykonaną ręcznie laurkę bądź list z podziękowaniami”. – odpowiada Aneta Cegiełka, kierownik ds. zarządzania inf. wewnętrzną w dziale komunikacji i PR DHL Express (Poland), prywatnie zwolenniczka adopcji zwierząt i właścicielka psa Lolka.

otwórz serwis kurierski
kokoma

kurier2.pl to pierwszy w Polsce portal poświęcony tematyce brokerów kurierskich. Wszystko co powinieneś wiedzieć o przesyłkach kurierskich: porady, aktualności, punkty kurierskie, firmy kurierskie, wywiady i ciekawostki w jednym miejscu.