Jak bezpiecznie wysyłać zwierzęta w paczkach?

Przepisy pocztowe pozwalają na wysyłanie paczek ze zwierzętami. Związane są z tym jednak szczegółowe przepisy, które zostały określone przez Ministra Administracji i Cyfryzacji w Rozporządzeniu z 29 kwietnia 2013 r.

Przede wszystkim w paczkach wysłać można tylko pszczoły, ptaki ozdobne i domowe – przesyłanie innych zwierząt, na przykład pająków czy węży jest niezgodne z prawem. Paczka musi być odpowiednio zabezpieczona, aby zwierzę było w niej chronione i nie mogło samodzielnie się wydostać. Opakowania muszą być trwałe i mocne, duże, aby zwierzę miało swobodę, także ważny jest dostęp do powietrza. Najlepiej, aby w środku znalazły się materiały chłonące wilgoć, a na wierzchu zabezpieczone dziurki. Karton powinien być mocny, ponieważ, jak wskazuje Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej, zdarzały się przypadki papug, które wydziobały w paczce dziurę i uwolniły się z niej. Paczka musi zatem gwarantować funkcje życiowe żywym zwierzętom i ich należytą ochronę podczas transportu.

Przesyłka musi być nadana jako priorytetowa (najlepiej nie pod koniec tygodnia, aby nie leżała przez weekend w sortowni), a także musi mieć na opakowaniu oznaczenie „żywe zwierzęta”. Także należy dokupić usługę „ostrożnie”.

otwórz serwis kurierski
kokoma

kurier2.pl to pierwszy w Polsce portal poświęcony tematyce brokerów kurierskich. Wszystko co powinieneś wiedzieć o przesyłkach kurierskich: porady, aktualności, punkty kurierskie, firmy kurierskie, wywiady i ciekawostki w jednym miejscu.