Paczkomaty® przegoniły dostawy pocztą jako preferowana forma dostawy zakupów z e-commerce

Paczkomaty® InPost są drugą pod względem popularności formą odbioru zakupów online, przegoniły dostawy pocztą i celują w dostawy kurierem, które nadal są na pierwszym miejscu – wynika z najnowszego raportu „E-commerce w Polsce w 2016 r”. Paczkomaty® są szczególnie popularne wśród osób młodych (66% ich użytkowników jest w wieku 25-34 lata) i posiadających wykształcenie średnie lub wyższe (46%). Raport został przygotowany przez firmę Gemius dla e-Commerce Polska, Izby Gospodarki Elektronicznej.

To kolejna edycja raportu, który opisuje m.in. znajomość e-sklepów z różnych branż przez klientów, zachowania klientów podczas wyboru i kupowania produktów, źródła informacji wspierających zakupy, trendy w przenikaniu się commerce’owych światów online i offline.

Raport jest bardzo obszerny, ale w punktu widzenia przyszłości e-commerce w Polsce, jednymi z najważniejszych są informacje dotyczą preferencji sposobów odbioru e-zakupów. Paczkomaty® zostały świetnie przyjęte przez klientów i w dość krótkim czasie po ich premierze stały się cenioną alternatywą dla wcześniejszych sposobów dostawy.

„Powodów wzrostu popularności Paczkomatów® jest kilka, a wszystkie są organicznie związane z korzyściami, które oferują w stosunku do innych sposobów odbioru (kurierów lub zwykłych przesyłek pocztowych). Korzystając z Paczkomatu® nie trzeba stać w kolejce na poczcie, ani czekać w domu na kuriera. W badaniu padło pytanie o motywy robienia zakupów przez internet: na pierwszych trzech miejscach klienci wymienili dostępność urządzenia przez całą dobę, brak konieczności podróży do sklepu i ceny atrakcyjniejsze niż w sklepach tradycyjnych. Paczkomaty® są również dostępne przez całą dobę, a dotarcie do nich jest często krótsze niż dojazd do sklepu. To efekt zrealizowanych przez nas analiz lokalizacji oraz możliwości zgłaszania nowych, dogodnych lokalizacji Paczkomatów® przez samych klientów” – Rafał Brzoska, założyciel i Prezes Zarządu Grupy Integer.pl.

Wśród informacji o Paczkomatach® zaprezentowanych w raporcie można znaleźć m.in. takie ciekawostki jak ilościową przewagę mężczyzn nad kobietami jako osób, które lubią logistyczne nowinki odbierając przesyłki. Jednak wśród czynników zwiększających zainteresowanie zakupami w internecie, większe znaczenie właśnie dla kobiet, ma możliwość łatwego zwrotu przez Paczkomat®.

„Oczywiście chcielibyśmy by Paczkomaty® stały się numerem jeden, jeśli chodzi o sposób odbioru przesyłek e-commerce, ale patrzymy na rynek realnie. Choć w Polsce posiadamy rozległą sieć punktów, to wciąż jest miejsce na jej rozbudowę i nadal kierowane są do nas zapytanie z różnych miejscowości w Polsce kiedy wreszcie Paczkomat® trafi właśnie do nich. Dlatego tylko w tym roku i tylko w Polsce zwiększymy naszą sieć Paczkomatów® do 2600 maszyn – podkreśla Rafał Brzoska.

Dodaje, że firma promuje je także jako bezpieczny i tani sposób odesłania produktu, który nie spełnia oczekiwań. „Patrząc perspektywicznie: skala wzrostu, innowacje technologiczne i nowe pomysły biznesowe powstające wokół naszych urządzeń zapewniają klientom o wiele większe możliwości wygodnego i bezpiecznego odbioru przesyłek oraz znacznie większy potencjał rozwoju dla naszej firmy niż tradycyjne sposoby dostaw. To właśnie klienci Paczkomatów® motywują nas do działania i rozwoju. Dziękujemy za zaufanie, nie ustajemy w wysiłkach, by analogiczny raport za rok był dla nas i naszych usług jeszcze lepszy” – zaznacza Rafał Brzoska.

Źródło – inpost.pl

otwórz serwis kurierski
kokoma

kurier2.pl to pierwszy w Polsce portal poświęcony tematyce brokerów kurierskich. Wszystko co powinieneś wiedzieć o przesyłkach kurierskich: porady, aktualności, punkty kurierskie, firmy kurierskie, wywiady i ciekawostki w jednym miejscu.