Paczkomaty tylko dla InPostu, wniosek Poczty Polskiej odrzucony

Kolegium orzekające przy Urzędzie Patentowym odrzuciło wniosek Poczty Polskiej o unieważnienie znaku słowno towarowego Paczkomat®. Tym samym potwierdziło, że uprawnionym do korzystania z tego znaku jest firma InPost – lider nowoczesnej logistyki dla e-commerce w Polsce – która jest współtwórcą sukcesu tego uniwersalnego urządzenia do odbierania i nadawanie przesyłek.

Poczta Polska żądała unieważnienia znaku Paczkomat® gdyż twierdziła, że ten znak nie nadaje się na rejestrację w Urzędzie Patentowym, bo słowo to nie miało zdolności odróżniających się – nie jest orginalne – co jest wymagane przy rejestracji nowego znaku towarowego. Ponadto Poczta Polska podnosiła jako argument, że samo słowo Paczkomat® określa wyłącznie cechy tego urządzenia i jako takie nie nadaje się do rejestracji. Urząd odrzucił taką argumentację i uznał, że słowo Paczkomat® jest zarówno orginalne jak i unikalne, tym samym podtrzymał rejestrację tego znaku na rzecz jego dotychczasowych właścicieli.

„To bardzo dobra wiadomość, nikt bez naszej zgody nie będzie mógł teraz używać słowa Paczkomat®. To dowód, że Polska jest państwem prawa, które chroni dorobek intelektualny swoich obywateli i firm. Jestem jednak daleki od tryumfalizmu. Uważam, że polskie firmy powinny kooperować przynajmniej na krajowym podwórku tak jak się to dzieje w przypadku firm z innych państw chociażby Niemiec, Francji i Włoch, gdyż presja konkurencyjna dużych międzynarodowych koncernów jest olbrzymia” – powiedział Rafał Brzoska, założyciel i prezes zarządu Grupy Integer.pl, do której należy InPost S.A.

Brzoska dodaje, że przy różnych okazjach podkreśla, iż konkurencja między podmiotami powinna toczyć się nie w sądzie ale na rynku w postaci jakości usług oraz oferowanych za nie cen. „Jednak tam gdzie można firmy powinny współpracować wykorzystując możliwe efekty synergii” – podkreślił Rafał Brzoska.

Pierwszy Paczkomat® został uruchomiony w Polsce w 2009 r. Kiedy Rafal Brzoska, twórca i założyciel InPostu, uruchamiał pierwsze urządzenie nie każdy wierzył, że odbiór paczek w czynnych przez całą dobę urządzeniach przyjmie się na rynku. Czas jednak bardzo szybko rozwiał wszelkie wątpliwości. Trend rozwojowy na światowym rynku e-commerce wykazał, że to właśnie Paczkomaty® są przyszłością i realną alternatywą dla każdego konsumenta, który nie chce czekać na kuriera albo stać w kilkunastominutowych kolejkach w tradycyjnych punktach odbioru. Dzisiaj w każdym miesiącu z przez sieć Paczkomatów® InPost miliony przesyłek, a usługa ta na rynku polskich rośnie o ponad 70 % r/r, a polska sieć Paczkomatów® obejmuje już 1800 maszyn (do końca roku wzrośnie do 2600 urządzeń) w 260 miastach i stanowi największą tego typu strukturę biznesową na świecie.

Obecnie Paczkomaty® InPost funkcjonują na 21 międzynarodowych rynkach na czterech kontynentach. Doskonale wpisały się w preferencje klientów, niezależnie od szerokości geograficznej. Od Australii, przez Rosję, Malezję, Francję, Włochy, Hiszpanię, Wielką Brytanię i Islandię, po Kolumbię, Chile, Kostarykę, Salwador – produkt “Made in Poland” doskonale przyjmuje się w kolejnych krajach. Międzynarodowa sieć, którą stworzył InPost umożliwi już w niedalekiej przyszłości dostawy transgraniczne, otwierając przed polskimi e-sklepami nowe międzynarodowe rynki i jednocześnie ułatwiając polskim klientom zamawianie w sklepach zagranicznych.

Źródło – inpost.pl

otwórz serwis kurierski
kokoma

kurier2.pl to pierwszy w Polsce portal poświęcony tematyce brokerów kurierskich. Wszystko co powinieneś wiedzieć o przesyłkach kurierskich: porady, aktualności, punkty kurierskie, firmy kurierskie, wywiady i ciekawostki w jednym miejscu.