Ubezpieczenie przesyłek – co musisz wiedzieć

Chociaż w większości przypadków przesyłki dostarczane są przez kurierów do adresatów bez żadnych problemów, zdarzają się również sytuacje, w których paczka jest uszkodzona lub zdekompletowana. Właśnie w takich przypadkach klienci mogą wykupić ubezpieczenie przesyłek i ubiegać się o odszkodowanie z tytułu uszkodzeń.

Aktualnie większość firm kurierskich oferuje w standardowej obsłudze ubezpieczenie, ale jeżeli przesyła się bardziej wartościowe przedmioty, można wykupić także dodatkową opcję.

Ile można otrzymać standardowo?

Standardowe ubezpieczenie przesyłki kurierskiej ma wyznaczoną maksymalną kwotę odszkodowania. Przykładowo w przypadku wysyłek z firmą DHL jest to 500 złotych, z Siódemką 100 złotych, ale już w przypadku DPD to 5 000 złotych. Ubezpieczenia przesyłek kurierskich w tej wysokości zwykle wystarczają na pokrycie kosztów związanych z uszkodzeniem mało wartościowych paczek. Jeżeli jednak planuje się wysłać kurierem droższe przedmioty o wartości przekraczającej standardowy limit ubezpieczenia, warto dopłacić.

Dopłata do ubezpieczenia przesyłki

Także i w tym przypadku firmy kurierskie mają różne cenniki. Zwykle za dodatkowe ubezpieczenie pobierana jest kwota obliczana procentowo na podstawie wskazanej przez klienta wartości paczki. Warto sprawdzić maksymalną sumę ubezpieczenia – zwykle wynosi ona od 50 000 złotych (OPEK) do 200 000 złotych (TNT, DHL czy usługi Kolporter).

Zawieranie umowy ubezpieczenia przesyłki kurierskiej

Standardowe ubezpieczenie przesyłki zawierane jest na podstawie zwykłej umowy przewozu – regulaminy można znaleźć na stronach internetowych firm kurierskich. W przypadku wyższej sumy w liście przewozowym trzeba zadeklarować wartość przesyłki oraz zaznaczyć, że chce się wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Konieczne może być też wypełnienie pola zawierającego informacje o zawartości przesyłki – warto wpisać dokładniejsze informacje na ten temat.

Ważne jest prawidłowe zapakowanie i oznakowanie paczki

Należy pamiętać naturalnie o właściwym zabezpieczeniu przesyłki – nawet dodatkowa dopłata do sumy ubezpieczenia nie zwalnia klienta z obowiązku solidnego zapakowania przedmiotu. W przeciwnym przypadku firma kurierska może odmówić przyjęcia paczki, która nie została należycie zabezpieczona. Paczka powinna mieć także mieć potrzebne oznaczenia, na przykład „góra – dół”, „ostrożnie”, co pozwoli na zabezpieczenie przesyłki podczas jej przenoszenia przez pracowników firmy kurierskiej.

otwórz serwis kurierski
kokoma

kurier2.pl to pierwszy w Polsce portal poświęcony tematyce brokerów kurierskich. Wszystko co powinieneś wiedzieć o przesyłkach kurierskich: porady, aktualności, punkty kurierskie, firmy kurierskie, wywiady i ciekawostki w jednym miejscu.