W jaki sposób można śledzić drogę wysłanej paczki?

Po wysłaniu paczki warto wiedzieć, gdzie aktualnie się ona znajduje – to pomocne informacje zarówno dla adresata, jak i dla osoby, która paczkę nadała.

Usługa śledzenia drogi paczek, czyli w języku angielskim tracking, jest teraz dostępna w praktycznie każdej firmie kurierskiej, ponadto także swoim klientom oferuje ją Poczta Polska. Niezależnie od tego, czy chce się sprawdzić, kiedy orientacyjnie paczka może być dostarczona, czy też gdzie aktualnie się znajduje, takie informacje dostępne są już teraz w Internecie.

Monitoring przesyłek online

Do tego, aby sprawdzić aktualną lokalizację paczki, wystarczy tylko kilka chwil i dostęp do internetu. Również trzeba posiadać numer monitorowania paczki, który przekazywany jest zazwyczaj przez sprzedawcę lub nadawcę albo też, jeżeli podało się adres e-mail nadawcy, numer do monitorowania nadawany jest do adresata przez firmę kurierską.

Aby sprawdzić status paczki, należy wejść na stronę internetową kuriera i znaleźć na niej zakładkę z okienkiem do wpisywania numeru monitorowania przesyłki. Wystarczy skopiować go i wkleić lub kliknąć w przesłany link i natychmiast można sprawdzić, czy paczka już jest w drodze i kiedy przyjedzie. W przypadku międzynarodowych przesyłek kurierskich także można sprawdzać status paczki.

W okienku ze statusem można zobaczyć takie informacje jak wygenerowanie listu przewozowego, podjęcie paczki przez kuriera, wprowadzenie paczki do sortowni, informację o tranzycie paczki, o jej przybyciu do regionalnego centrum dystrybucyjnego, wydaniu kurierowi do dostarczenia do adresata, także o tym, że adresat odebrał paczkę. Informacje są dodawane wraz z godzinami, ale warto pamiętać, że nie zawsze są one aktualizowane na bieżąco.

Informowanie na bieżąco o statusie wysyłki

Oprócz samodzielnego sprawdzenia, gdzie przesyłka przebywa w danym momencie, wiele firm kurierskich daje nadawcom paczek możliwość wykupienia lub skorzystania za darmo z usługi informowania o aktualnym statusie. Może być to przesyłanie wiadomości SMS czy wiadomości na e-mail. W ten sposób przede wszystkim przekazywane są informacje o dniu doręczenia paczki.

Dodatkowe opcje monitoringu paczki

Niektóre firmy kurierskie dają swoim klientom także możliwość skorzystania z dodatkowych funkcji oprócz zobaczenia, gdzie w tej chwili paczka się znajduje. Przykładowo w UPS można zmienić termin doręczenia.

otwórz serwis kurierski
kokoma

kurier2.pl to pierwszy w Polsce portal poświęcony tematyce brokerów kurierskich. Wszystko co powinieneś wiedzieć o przesyłkach kurierskich: porady, aktualności, punkty kurierskie, firmy kurierskie, wywiady i ciekawostki w jednym miejscu.