Z czego kurier musi się wywiązać, a do czego nie ma obowiązku?

Coraz więcej przedsiębiorstw i klientów korzysta z usług firm kurierskich. Dzięki nim już na następny dzień można otrzymać paczkę. Jednak w związku z tego rodzaju usługami pojawia się także coraz więcej pytań – co kurier powinien zrobić, do czego prawo go nie obliguje?

Kurier nie ma obowiązku oczekiwania na sprawdzenie paczki przez odbiorcę, co regulują przepisy Prawa przewozowego. Sprawdzenie paczki nastąpić może dopiero po podpisaniu jej obioru, a kurier może zaczekać, ale jest to tylko jego dobra wola, a nie obowiązek. Niemniej jeżeli paczka jest uszkodzona lub wskazuje na to jej zawartość (przykładowo potłuczone szkło), wtedy odbiorca ma prawo zażądać sprawdzenia paczki przed odbiorem, a kurier w tym przypadku spisuje protokół otwarcia. Także gdy okaże się, że zawartość paczki jest uszkodzona po jej odbiorze, klient ma prawo zgłosić szkodę.
Kurierzy nie mają obowiązku wnoszenia towaru do mieszkania. Kurier ma jedynie obowiązek dostarczenia paczki do maksymalnie 30 kilogramów pod drzwi odbiorcy. Usługi wnoszenia ciężkich paczek są na ogół dodatkowo płatne.
Przy płatności za pobraniem najlepiej przekazać kurierowi odliczoną kwotę, ponieważ nie ma on obowiązku posiadania przy sobie drobnych pieniędzy do wydania.

otwórz serwis kurierski
kokoma

kurier2.pl to pierwszy w Polsce portal poświęcony tematyce brokerów kurierskich. Wszystko co powinieneś wiedzieć o przesyłkach kurierskich: porady, aktualności, punkty kurierskie, firmy kurierskie, wywiady i ciekawostki w jednym miejscu.